آزمون بین المللی زبان انگلیسی تافل (TOEFL)

تافل برگرفته از (Test of English as a Foreign Language) است که اگر بخواهیم کامل تر بیان نماییم، می‌توان آن را سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی نامید. آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی تافل یکی از گسترده‌‌ترین و معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی است. این آزمون توسط مؤسسه ETS  (دانشگاه پرینستون آمریکا) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود. با شرکت در آزمون تافل و کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون می‌توانید شرایط تحصیل، مهاجرت، و کار در کشورهای انگلیس زبان را برای خود ایجاد کنید. مدرک تافل توسط بیش از 10.000 دانشگاه و مؤسسات و در بیش از 150 کشور جهان از جمله استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ایالات متحده و در سراسر اروپا و آسیا پذیرفته می‌شود.

Immiex image
Immiex image

نحوه‌ی برگزاری آزمون تافل

نحوه برگزاری آزمون تافل در ایران به‌صورت اینترنتی می باشد. البته لازم به ذکر است شما برای شرکت در این آزمون می­‌بایست به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان تقریبی این آزمون 3:30 دقیقه خواهد بود. در آزمون تافل، 4 مهارت ذیل :

  • درک مطلب (Reading)

 

  • شنیداری (Listening)

 

  • گفتاری (Speaking)

 

  • نوشتاری (Writing)

 

به ترتیب مورد ارزیابی قرار می­ گیرد.

لازم به ذکر است بعد از بخش شنیداری، 10 دقیقه به عنوان زمان استراحت در نظر گرفته شده است. برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه (Speaking)، در روز متفاوتی از آزمون اصلی برگزار می‌شود، بخش گفتاری تافل در همان روز آزمون با سایر بخش‌ها انجام خواهد شد.

بخش اول آزمون تافل (Reading)

در این بخش شما با 3 الی 4 متن علمی و آکادمیک روبرو خواهید شد. تعداد سوالات این بخش 40 مورد می‌­باشد. شما 10 سبک سوالی در اختیار دارید که توانایی شناخت کافی از انواع سؤالات این بخش را کسب کرده با هدف آمادگی بیشتری برای کسب نمره­‌ی مورد نظر اقدام نمایید. این قسمت دارای بازه زمانی 60 الی 80 دقیقه‌­ می‌­باشد. در اینجا مهارت شما در فهمیدن و آنالیز متون انگلیسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

بخش دوم آزمون تافل (Listening)

مدت زمان پاسخگویی 60 الی 90 دقیقه تعریف شده است و لازم به ذکر است این بخش دارای حداقل 5 و حداکثر 7 قسمت می باشد. جهت موفقیت در این بخش باید مهارت خود را در فهمیدن ورودی کلامی (شفاهی) تقویت نمایید. این سؤالات فهم شما از محتوای سخنرانی‌ها و احساسات گویندگان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 

بخش سوم آزمون تافل (Speaking)

این بخش کوتاه‌ترین قسمت آزمون است و تنها 17 دقیقه به طول می‌انجامد. شامل 4 سوال مختلف می‌­باشد. سوال اول: درمورد زندگی آکادمیک است و فرد باید در مورد آن صحبت نماید. 3 قسمت بعدی هم به صورت مجمع است. به طوری که بخش‌های ( Reading و Listening ) در یک راستا هستند. در این بخش‌ها شرکت کننده موظف هست در مورد خلاصه متنی که می‌خواند و صدای ضبط شده‌ای که می‌شنود، با ایده‌های جدید خود در مورد آن­ها صحبت کند.

 

بخش چهارم آزمون تافل (Writing)

این بخش دارای دو قسمت وابسته و مستقل است. مدت زمانی که برای این مهارت در نظر گرفته شده است، 60 دقیقه می‌­باشد. قسمت اول دارای یک متن و یک سخنرانی است که باید آن‌­ها را بخوانید و گوش دهید، سپس به مدت 20 دقیقه یک متن را با دانش خودتان با بیش از 150 کلمه نگارش کنید. قسمت دوم یک سوال مستقل است که باید در مدت 40 دقیقه با بیش از 250 کلمه آن را نگارش کنید. لازم به ذکر است با توجه به آنلاین بودن این آزمون، شما باید نوشته‌­های خود را تایپ نمایید.

 

نمره دهی و اعتبار آزمون تافل

آزمون تافل نمره‌ی قبولی یا رد ندارد و شما با توجه به دانش خود نمره‌ای را از میان 0 تا 120 کسب خواهید کرد. در هر بخش از آزمون نمرات شما بین 0- 30 محاسبه خواهد شد. با توجه به تجربیات به‌دست آمده از آزمون‌های تافل و شرکت‌کنندگان در این آزمون، نمره مناسب به‌صورت میانگین نمره‌ای بین 90 تا 100 است که می‌تواند شما را راهی مقصد مورد نظرتان کند. اعتبار آزمون تافل به‌صورت رسمی 2 سال است. به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می­‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داد و از مزایای آن بهره‌مند شد.