آزمون دولینگو (Duolingo Test)

آزمون دولینگو، یکی از معتبرترین آزمون‌­هایی می‌باشد که برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد به منظور مهاجرت در زمینه‌های (تحصیلی، کاری، توریستی و غیره) مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این آزمون­ همانند آزمون‌های تافل و آیلتس مورد تایید دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها در سراسر دنیا می‌باشد. با شیوع کرونا در کشورهای مختلف در سال‌های 2019 و 2020، امکان آزمون دادن و اخذ مدرک به صورت آنلاین بیش از پیش مورد توجه دانش آموختگان و دانشگاه‌ها قرار گرفت. علاوه بر در دسترس بودن دولینگو، قیمت پایین این آزمون، موجب شد که به یک رقیب سخت برای آزمون‌های تافل و آیلتس تبدیل شود.

Immiex image

آزمون دولینگو چیست؟

دولینگو آزمونی هوشمند است، که به صورت آنلاین برگزار می‌شود. این آزمون دانش زبان انگلیسی افراد را ارزیابی می‌کند. در طول دو سال اخیر مدرک آزمون دولینگو توسط بیش از 1500 دانشگاه و کالج درسراسر دنیا مورد تایید واقع شده است. دانشگاهای آلبرتا، کنکوردیا، بریتیش کلمبیا و کلگری از جمله دانشگاه­‌های برتر جهان هستند که آزمون دولینگو را تایید می‌کنند. برای مشاهده لیست کامل دانشگاه‌هایی که دولینگو را قبول می‌کنند، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://englishtest.duolingo.com/institutions

 

ساختار آزمون دولینگو

تیم برجسته هلدینگ GTC جزوه‌ای برای آزمون دولینگو طراحی کرده است:

 

کلمات واقعی (Real Word)

در اینجا کلماتی به شما ارائه می‌شوند و شما باید تشخیص بدهید کدام یک از آن کلمات، کلمات صحیحی در زبان انگلیسی هستند. سوالات این بخش دو نوع می‌باشند:

در سوالات نوع اول، کلماتی به صورت نوشته در اختیار شما قرار داده می‌شوند و شما می‌بایست کلمات درست را انتخاب کنید. (مهلت پاسخگویی 60 ثانیه است.)

در سوالات نوع دوم، کلمات به صورت شفاهی و صوتی ارائه می‌شوند و شما باید کلمه‌‌های صحیح را مشخص کنید. (مهلت پاسخگویی 90 ثانیه است.)

 دیکته (Dictation)

این سؤال متشکل از یک پاراگراف متن انگلیسی است و کلماتی درون این متن وجود دارند که تعدادی از حروف آن­‌ها از قلم افتاده است. شما باید حروف جا افتاده را کامل کنید.

(مهلت پاسخگویی حدودا 3 دقیقه است.)

توصیف تصاویر (Describe Image)

در این سؤالات تصویری به شما نشان داده می‌شود و موظف هستید آن تصویر را توصیف کنید. این سوال به دو نوع تقسیم می‌شود.

در نوع اول، سؤال از شما می‌خواهد در 60 ثانیه یک تصویر را به صورت کتبی توصیف کنید.

در نوع دوم، سؤال از شما می‌خواهد در 90 ثانیه یک تصویر را به صورت شفاهی توصیف کنید.

 دیکته (WFD)

در این سؤال، یک جمله به طور شفاهی برای شما خوانده می‌شود و شما باید در 60 ثانیه آن جمله را تایپ کنید. شما فقط سه بار فرصت گوش دادن به این جمله را دارید.

 خواندن جمله (Read Aloud)

در این سؤالات شما یک جمله خواهید دید که باید آن را با صدای رسا و در مدت زمان 20 ثانیه بخوانید. سرعت مناسب و تلفظ صحیح در این سؤال اهمیت بسیاری دارد.

کیو کارد (Cue Card)

در این بخش به شما یک سؤال اصلی و چند سؤال فرعی ارائه می‌شود. شما باید در مورد سؤال اصلی صحبت کرده و در حین صحبت خود، به سؤالات فرعی هم جواب بدهید. زمان اختصاص داده شده برای این سوال حدودا 90 ثانیه می‌باشد و کمتر از 30 ثانیه غیر قابل قبول است.

 صحبت کردن (Speaking)

یک سوال از شما پرسیده می‌شود و شما باید بین 30 تا 90 ثانیه به این پرسش به طور شفاهی پاسخ دهید. شما مقدورید که تا سه بار به سؤال گوش‌ کنید.

 تکرار کردن جمله (Repeat Sentence)

برای شما یک فایل صوتی پخش می‌شود، سپس شما می‌بایست آن را به صورت شفاهی تکرار کنید. تنها 3 بار فرصت پخش فایل صوتی را دارید.

 نوشتن (Writing)

شما باید به پرسشی که مطرح می‌شود، درمدت زمان 5 دقیقه به صورت کتبی پاسخ دهید. پاسخ شما نباید کمتر از 50 کلمه باشد.

 مصاحبه (Interview)

قسمت اول مربوط به Speaking است که دو موضوع به شما داده می‌شود و شما باید یکی را انتخاب کرده و در مورد آن 1 الی 3 دقیقه صحبت کنید.

قسمت دوم مربوط به Writing است که برای این هم دو موضوع به شما داده می‌شود و باید یکی را انتخاب کرده و در مورد آن در 5 دقیقه یک متن بنویسید.

 

” جهت کسب اطلاعات بیشتر در اختیار شما عزیزان هستیم “

ویژگی‌های آزمون دولینگو و تفاوت‌هایش با تافل و آیلتس

هزینه آزمون تافل و آیلتس در ایران به ترتیب 245 دلار آمریکا و 215 دلار آمریکا است، در حالی که هزینه آزمون دولینگو کمتر از نصف قیمت هر کدام از این دو آزمون است. همچنین مدت زمان آزمون تافل 4 ساعت و مدت زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است. در حالی که آزمون دولینگو حدود 1 ساعت به طول می­‌انجامد.

  • آزمون دولینگو به صورت شبانه روزی در دسترس است.

یکی از ویژگی‌های چشم‌گیر این آزمون شبانه روزی بودن آن می باشد، برخلاف دو آزمون دیگر که حدودا هر 10 روز یک مرتبه برگزار می‌ گردد. یکی از مهم‌­ترین مواردی که افراد با آن مواجه هستند، محدودیت در ارسال مدارک زبان خود به دانشگاه­‌ها یا شرکت‌­ها در سراسر دنیا می‌­باشد. آزمون­‌های تافل و آیلتس این امکان را به شرکت‌کنندگان می­دهد که نتایج آزمون خود را حداکثر به 4 موسسه به صورت رایگان ارسال کنند. چنانچه فرد بخواهد بیش از 4 بار این عمل را انجام دهد، می­بایست 20 دلار آمریکایی پرداخت نماید. با این وجود، دولینگو با ارسال رایگان و نامحدود مدارک به دانشگاه‌­ها و شرکت‌­ها، این مشکل را حل کرده است.

در آزمون دولینگو طی 48 ساعت نتیجه خود را می‌­توانید در پروفایل شخصی خود مشاهده کنید. در حالی که مشاهده نتایج برای دو آزمون دیگر حدود 10 الی 13 روز به طول می­‌انجامد.

بر خلاف سایر آزمون­‌ها، در دولینگو متن‌­ها و سؤالات، طولانی و سخت برای این 4 مهارت در نظر گرفته نشده است.

همچنین اگر به هر دلیلی ارتباط اینترنتی‌ شما قطع شود، سایت دولینگو به شما این فرصت را می‌دهد که بدون پرداخت هزینه مجدد برای آزمون، دو بار دیگر در آن شرکت کنید. در اصل، افراد با یک بار پرداخت می‌توانند تا 3 بار در این آزمون شرکت کنند. البته به شرطی که آزمون به علت نقص فنی لغو شده باشد، درغیراینصورت برای شرکت مجدد می‌بایست، مجدد هزینه پرداخت شود.