آزمون زبان دولینگو (Duolingo English Test)

آزمون بین‌المللی زبان دولینگو، یکی از معتبرترین آزمون‌­های جهانی در عرصه زبان انگلیسی می‌باشد که برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد به منظور مهاجرت در زمینه‌های (تحصیلی، کاری، توریستی و غیره) صورت می‌پذیرد. شایان به ذکر است که این آزمون­ در کنار آزمون‌های تافل و آیلتس برگزار خواهد شد و مورد تایید دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها در سراسر دنیا می‌باشد. با شیوع کرونا در کشورهای مختلف با توجه به امکان برگزاری و اخذ مدرک به صورت آنلاین بیش از پیش مورد توجه دانش آموختگان و دانشگاه‌ها قرار گرفته است. لازم به ذکر است مزیت های آزمون موجب شده است  رقابتی سخت برای آزمون‌های تافل و آیلتس صورت پذیرد.

Immiex image

آزمون زبان دولینگو چیست؟

دولینگو آزمونی هوشمند است، مبتنی بر رایانه که دانش زبان انگلیسی افراد را ارزیابی می‌کند. در طول دو سال اخیر مدرک آزمون دولینگو در بیش از 1500 دانشگاه و کالج درسراسر دنیا مورد تایید واقع شده است. دانشگاهای مذکور (آلبرتا، کنکوردیا، بریتیش کلمبیا و کلگری) از جمله دانشگاه­‌های برتری هستند که می‌­توان نام برد. در ادامه می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کیلک کردن بر روی وب سایت قرارداده شده بررسی بفرمائید و لیست کامل دانشگاه‌ها برای شما بزرگواران قابل مشاهده است: https://englishtest.duolingo.com/institutions

آشنایی با آزمون دولینگو به جهت محبوبیت و در دسترس بودن آن (به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا)، برای همه افرادی که قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل از راه‌­های دیگر را دارند، الزامی است. همانطور که مطرح گردید به دلیل شیوع ویروس کرونا، هیچ یک از آزمون­‌های بین‌المللی زبان در ایران از جمله “آیلتس و تافل” به صورت حضوری برگزار نشده‌اند. در واقع یک فرصت مناسب برای افراد تا از این آزمون به دلیل آنلاین بودن آن، به سهولت استفاده کنند.

ساختار آزمون دولینگو

جزوه سوالات آزمون دولینگو توسط تیم برجسته هلدینگ GTC طراحی گردیده است:

 

سوالات واقعی (Real Word)

در اینجا  کلماتی به شما داده می‌شود و شما باید تشخیص بدهید این لغت یک لغت درست انگلیسی است یا خیر. سوالات این بخش دو نوع می‌باشند:

نوع اول سؤالات ریل ورد، کلماتی در اختیار شما قرار داده می‌شود که  شما باید کلمه درست را انتخاب کرده و با ” علامت تیک ” گزینه مناسب راتعیین کنید. (مهلت پاسخگویی 60 ثانیه است.)

نوع دوم سؤالات ریل ورد، کلماتی هست که تلفظ می‌شوند و شما باید کلمه‌ای که درست است را انتخاب کنید. (مهلت پاسخگویی 90 ثانیه است.)

 دیکته (Dictation)

این سؤالات متشکل از متون انگلیسی (یک پاراگراف) هستند که کلماتی درون این متن وجود دارند، در اینجا حروف آن­‌ها از قلم افتاده است و شما باید حروف جا افتاده را کامل کنید.

(مهلت پاسخگویی حدودا 3 دقیقه است.)

توصیف تصاویر (Describe Image)

در این سؤالات شما تصویری دریافت می‌کنید، موظف هستید تصویر را توصیف کنید. در نوع اول سؤال از شما می‌خواهد در 60 ثانیه یک تصویر را توصیف کنید و توصیف خود را تایپ کنید.

نوع دوم سؤال از شما می‌خواهد در 90 ثانیه یک تصویر را شفاهی توصیف کنید و صدای شما را ضبط می‌کند.

 دیکته (WFD)

این اصطلاح مخفف عبارت Write From Dictation است. در این سؤال، یک جمله خوانده می‌شود و شما باید در 60 ثانیه آن جمله را تایپ کنید. شما فقط سه بار فرصت شنیدن این جمله را دارید.

 خواندن جمله (Read Aloud)

در این سؤالات شما یک جمله خواهید دید که باید از روی آن با صدای رسا و در مدت زمان 20 ثانیه بخوانید. سرعت مناسب و تلفظ صحیح در این سؤال اهمیت بسیاری دارد.

کیو کارد (Cue Card)

در این بخش برای شما یک سؤال طراحی می‌شود و چند سؤال فرعی هم در قسمت پائین آن خواهد آمد. شما باید در مورد سؤال اصلی صحبت کنید و در حین صحبت خود، به سؤالات فرعی هم جواب بدهید. زمان اختصاص داده شده برای شما حدودا 90 ثانیه می‌باشد و کمتر از 30 ثانیه غیر قابل قبول است.

 صحبت کردن (Speaking)

در این نوع سؤالات یک سوال از شما پرسیده می‌شود و شما باید بین 30 تا 90 ثانیه به این پرسش پاسخ دهید. شما امکان این را دارید تا سه بار به سؤال گوش‌فرا دهید.

 تکرار کردن جمله (Repeat Sentence)

در این سؤال، شما یک صدای ضبط شده را گوش می­‌دهید، سپس آن را تکرار خواهید کرد. در نظر داشته باشید که تنها 3 بار فرصت پخش سؤال را دارید.

 نوشتن (Writing)

در این سؤال، شما باید به پرسشی که مطرح می‌شود، درمدت زمان 5 دقیقه پاسخ خود را تایپ کنید. پاسخ شما نباید کمتر از 50 کلمه باشد.

 مصاحبه (Interview)

قسمت اول مربوط به Speaking است که دو موضوع به شما داده می‌شود و شما باید یکی را انتخاب کنید و در مورد آن 1 الی 3 دقیقه موضوع را شرح دهید.

قسمت دوم مربوط به Writing است که برای این هم دو موضوع به شما داده می‌شود و باید یکی را انتخاب کرده و در مورد آن 5 دقیقه متن خود را بنویسید.

” جهت کسب اطلاعات بیشتر در اختیار شما عزیزان “

ویژگی‌های آزمون دولینگو تفاوت‌هایش با تافل و آیلتس

از ویژگی‌های اصلی این آزمون نه تنها در دسترس بودن آن به صورت 24 ساعته از نظر موقعیت مکانی و زمانی است، بلکه می‌­توان این آزمون را در کوتاه‌­ترین زمان و کم‌ترین هزینه نسبت به آزمون‌های تافل و آیلتس انجام داد. لازم به ذکر است، هزینه‌های آزمون تافل و آیلتس در ایران به ترتیب 245 و 215 دلار آمریکایی است. همچنین مدت زمان آزمون تافل 4 ساعت و مدت زمان آزمون آیلتس (به غیر از آزمون شفاهی) 2 ساعت و 45 دقیقه است. از طرفی آزمون دولینگو حدود 1 ساعت به طول می­‌انجامد.

  • آزمون دولینگو به صورت شبانه روزی قابل انجام است.

لازم به ذکر است از ویژگی‌های چشم‌گیر این آزمون شبانه روزی بودن آن می باشد، برخلاف دو آزمون دیگر که حدودا هر 10 روز یک مرتبه برگزار می‌ گردد. یکی از مهم‌­ترین مواردی که افراد با آن مواجه هستند، محدودیت در ارسال مدارک زبان خود به دانشگاه­‌ها یا شرکت‌­ها در سراسر دنیا می‌­باشد. آزمون­‌های تافل و آیلتس این امکان را به شرکت‌کنندگان می­دهد که نتایج آزمون خود را حداکثر به 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنند. چنانچه فرد بخواهد بیش از 4 بار این عمل را انجام دهد، می­بایست 20 دلار آمریکایی پرداخت نماید. با این وجود، دولینگو با ارسال رایگان و نامحدود مدارک به دانشگاه‌­ها و شرکت‌­ها، این مشکل را حل کرده است.

در آزمون دولینگو طی 48 ساعت نتیجه خود را می‌­توانید در پروفایل شخصی خود مشاهده کنید. در حالی که مشاهده نتایج برای دو آزمون دیگر حدود 10 الی 13 روز به طول می­‌انجامد.

اگرچه در آزمون دولینگو هر 4 مهارت زبان گفتاری، نوشتاری، شنیداری و خواندن مورد ارزیابی قرار می‌­گیرد، اما مانند سایر آزمون­‌ها، متن‌­ها و سؤالات طولانی و سخت برای این 4 مهارت در نظر گرفته نشده است.

همچنین اگر به هر دلیلی ارتباط اینترنتی‌ شما قطع شود، سایت دولینگو به شما این فرصت را می‌دهد که بدون پرداخت مجدد هزینه، دو بار دیگر آزمون را انجام دهید. افراد با یک بار پرداخت می‌توانند تا 3 بار این آزمون را انجام دهند. البته به شرطی که آزمون به علت نقص فنی لغو شده باشد، درغیراینصورت برای کسب نمره‌ی جدید می بایست، مجدد هزینه پرداخت شود.