دعوتنامه چیست؟

دعوت‌نامه، نامه ای است که از جانب آشنایان، بستگان یا شرکت‌ها برای بازدید، خرید، دعوت به کار و غیره به فرد مورد نظر ارسال می گردد و از او دعوت به عمل می‌آید. گاهی سازمان‌های خاص، شخص یا اشخاصی را به منظور اهداف مختلف به کشور خود دعوت می‌کنند. ارسال دعوت‌نامه ممکن است به منظورهای مختلفی صورت پذیرد اما معمولاً در انواع تجاری، خویشاوندی، نمایشگاهی، کاری و پزشکی است. اینکه این دعوتنامه فقط برای دعوت فرد باشد یا اینکه شخص را با توجه به قوانین کشور ضمانت کرده است، در روند دریافت ویزا تأثیرگذار است.

Immiex image

دعوتنامه تجاری

Immiex image

دعوت‌نامه تجاری یکی از انواع دعوت‌نامه با هدف تجارت و توسعه اقتصادی است. شرکت مقصد به منظور اهداف تجاری، فرد را به کشور خود دعوت و دعوتنامه تجاری ارسال می نماید. با دریافت دعوت‌نامه تجاری روند صدور ویزا راحت‌تر می‌شود و فرد سریع‌تر آن را دریافت می‌کند. هدف از ارسال دعوت‌نامه تجاری، خرید دستگاه، بازدید از شرکت، شرکت در نمایشگاه، عقد قرارداد یا گسترش اقتصادی و تجارت است. ظاهر دعوت‌نامه تجاری اهمیت خاصی ندارد فقط برای مأموران سفارتخانه ها مهم است که در این دعوتنامه تجاری توضیحات کاملی ارائه شود و دلیل دعوت فرد یا افراد در آن مشخص باشد. این دعوت‌نامه تجاری باید از جانب شرکت میزبان به مهر و امضا رسیده باشد و تاریخ آن مشخص گردد. با این حال، در صورتیکه فردی با شرایط مالی مناسب و دارا بودن یک کسب ‌وکار قانونی و چندساله، با این نوع دعوت‌نامه اقدام به درخواست ویزای توریستی کانادا کند، شانس اخذ آن را خواهد داشت.

ویزای تجاری چیست ؟

یکی از ویزاهای مورد استقبال افراد، ویزای تجاری برای تجارت کنندگان و بازرگانان است تا آنان بتوانند با در دست داشتن ویزای تجاری یا بیزینس، مدت زمانی را در کشور مربوطه اقامت داشته باشند و به تجارت بپردازند. فرصت‌های تجاری در برخی کشورها، بسیاری از تاجران و بازرگانان را به فکر سرمایه‌گذاری یا تجارت در کشور مورد نظر می‌اندازد. تجار و بازرگانان می‌توانند با داشتن این نوع ویزا به کشور مربوطه سفر کنند و روابط تجاری و بازرگانی با شرکت‌های کشور موردنظر داشته باشند.

نحوه اخذ ویزای تجاری

متقاضیان دریافت این نوع ویزا برای هر کشوری، در مرحله اول باید از سفارت کشور مذکور در ایران به دو صورت حضوری یا اینترنتی برای ارائه مدارک، مصاحبه حضوری و سایر مراحل اخذ ویزای تجاری وقت دریافت کنند. برای تعیین وقت اینترنتی، متقاضی می‌بایست به سایت سفارت کشور موردنظر خود مراجعه کرده و درخواست تعیین وقت برای ویزای تجاری نماید یا به سفارت موردنظر به صورت حضوری مراجعه کند. پس از این مرحله و دریافت وقت سفارت، متقاضی باید با در دست داشتن مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری به سفارت کشور موردنظر مراجعه کند. حضور شخص متقاضی برای انگشت نگاری، ارائه مصاحبه و سایر مراحل در سفارت کشور مذکور الزامی است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری

متقاضیانی که برای دریافت این نوع ویزا در خصوص کشوری می‌خواهند اقدام کنند، باید مدارکی را آماده نمایند. در برخی کشورها مدارک مورد نیاز متفاوت است، اما به طور کلی عبارتند از:

فرم ­های اداری و درخواست ویزا

اصل پاسپورت به همراه 2 برگه سفید و کپی از صفحات اول تا پنجم و صفحاتی که مهر ویزا در آن­‌ها خورده است. (اعتبار پاسپورت باید حداقل 6 ماه باشد)

کارت ملی و شناسنامه ایرانی (ترجمه به زبان انگلیسی به همراه کپی)

سه قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید و جدید (اندازه و تعداد عکس ممکن است با توجه به کشورهای مختلف، فرق داشته باشد)

نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر حساب

بیمه مسافرتی با پوشش 30 هزار یورو

دعوت‌نامه از شریک حقیقی یا حقوقی بر روی سربرگ

تایید شرکت در کشور مذکور مبنی بر تقبل تمامی هزینه­ های سفر و اقامت متقاضی

اصل معرفی‌نامه

مدارک مربوط به شرکت

گواهی اشتغال به کار، شماره ثبت شرکت یا پروانه کسب

کارت اعتباری شخصی بین المللی

کارت بازرگانی معتبر

لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید ترجمه انگلیسی شده باشند.

مدارک می‌بایست کامل و بدون هیچگونه نواقصی باشند تا برای صدور این ویزا بررسی شوند. هرگونه نقص در پرونده موجب رد درخواست و دریافت نوبت بعدی می­‌شود. ارائه مدارک به معنی تایید نهایی و صدور این ویزا به صورت صددرصد نیست.

دعوتنامه و تسریع ویزای تجاری

با داشتن دعوت‌نامه از سوی شرکت متقاضی، مراحل دریافت این ویزا تسریع می‌شود. این دعوت‌نامه باید بر روی سربرگ شرکت مذکور نوشته شده باشد ، کاملا اصول در آن رعایت گردد و از سوی شرکت موردنظر به صورت رسمی یا اینترنتی با مهر و امضا برای متقاضی ارسال شود. همچنین باید با صداقت کامل و حسن نیت ارسال شده باشد.

زمان لازم برای صدور ویزای تجاری

پس از مراحل تعیین وقت، ارائه مدارک، مصاحبه حضوری و غیره، متقاضی می‌­بایست مدت زمانی را برای دریافت این ویزا صبر نماید. زمان صدور این نوع ویزا و دریافت آن بسته به کشور موردنظر از یک هفته تا چندین هفته به طول خواهد انجامید.