پذیرش تحصیلی کانادا

پیشرفت چشمگیر کانادا در دهه‌های اخیر باعث شده این کشور در زمره بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل قرار گیرد. دانشگاه‌های کانادا وام و بورس‌های زیادی برای ترغیب نخبگان علمی کشورهای دیگر در اختیار آنان قرار داده با هدف اینکه از دانشجویان بین‌المللی استقبال شود و بورس‌های تحصیلی فراوانی به آن‌ها اختصاص دهد تا شرایط تحصیل در کانادا را برای آن‌ها مساعد سازد. سازمان امور جهانی در کانادا، بورس‌های تحصیلی در مقاطع مختلف برای دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل در کانادا می‌پردازند، اهدا می کند.

Immiex image

اینجا به بررسی شرایط می پردازیم

از آنجا که زمان برای کشور کانادا حائز اهمیت است، بر اساس قوانین حاکم بر ویزای دانشجویی، هر دانشجو اجازه دارد تا حداکثر 20 ساعت در هفته در داخل و خارج از دانشگاه به کار بپردازد و برای پرداختن به این کار نیاز به ویزای کار ندارد. این مقدار کار پاره‌وقت هم از نظر مالی به دانشجویان در پرداخت هزینه‌های زندگی دانشجویی کمک می‌کند و آنان را آماده بازار کار می‌کند. به همین دلیل چشم انداز شغلی برای دانشجویان بین المللی بسیار خوب است. همچنین دولت کانادا برنامه‌های بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا دارد تا آنان بعد از فارغ التحصیلی بتوانند با خیال راحت به کار بپردازند و سپس از تجربه کار و تحصیل در کانادا استفاده کنند و با هدف این که برای برنامه‌های مهاجرتی و اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

لازم به ذکر است متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا باید دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی قابل قبول باشند. علاوه بر موارد فوق، در صورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، باید ابتدا در دوره‌های زبان همان دانشگاه شرکت کرده و سپس وارد دانشگاه شود. دوره لیسانس در کانادا معمولا در بازه زمانی 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد.

در حداقلی‌ترین شرایط ممکن و بدون آنکه فرد انتظاری برای کسب بورسیه تحصیلی داشته باشد، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، بایستی دارای معدل 14 و مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط باشند. اما این شرایط برای افرادی که خواهان تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا بوده و یا به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی باشند، بسیار متفاوت است. در این فرآیند متقاضی می‌بایست معدل بالایی داشته باشد و ضمن اینکه نمره مدرک زبان انگلیسی هم حائز اهمیت می‌باشد. اگر فردی بخواهد در رشته‌ای متفاوت با آنچه در دوره کارشناسی گذرانده است، ادامه تحصیل دهد، باید دروس جدیدی را بگذراند. این امر باعث می‌شود مدت زمان دوره کارشناسی ارشد از یک و نیم تا سه سال متغیر باشد. باید توجه داشت که بورسیه تحصیلی در این مقطع به ندرت به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.

برای کسب پذیرش در مقطع دکتری در کانادا، نظیر بسیاری از کشورهای دیگر، متقاضی باید برای فرصت‌های تحصیلی که دانشگاه ها و اساتید دانشگاه در وب‌ سایت دانشگاه ارائه می‌دهند اقدام به اخذ پذیرش به واسطه مکاتبه با استاد مربوطه نماید. طول دوره دکتری در کانادا 3 - 4 به طول می‌انجامد. بورسیه تحصیلی در کانادا مانند بسیاری دیگر از کشورها، معمولا در مقطع دکتری داده می‌شود.

دوره کوآپ (CO-OP) کانادا

در حال حاضر، اغلب مردم به دنبال راه‎‌‌‌هایی هستند که بتوانند از آن طریق به آرزوهای خود دست پیدا کنند. برخی رسیدن به این موفقیت را، روش مهاجرت به کشورهای خارجی می‌دانند. کشور کانادا نیز از جمله مناطقی است که به دلیل امکاناتی که دولت آن برای مهاجران و علاقه ­مندان اخذ ویزای کانادا در نظر گرفته، در صدر لیست سرزمین‌های مهاجرپذیر واقع شده است.

دوره CO-OP  چیست؟

دوره کوآپ  (CO-OP)، یکی از محبوب‌ترین و پر تقاضاترین مقاصد جهت تحصیل و مهاجرت در کشور کانادا می‌باشد. برگزاری دوره‌های کوآپ در کانادا، این کشور را به یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های فنی تبدیل کرده است. به بیان دیگر کوآپ کانادا یکی از روش‌های تحصیل با تضمین کار در کانادا است که متقاضی بعد از گذراندن یک دوره تحصیلی کوتاه مدت به مدت یکسال، وارد بازار کار مرتبط با رشته تحصیلی خود، می‌شود.

دوره‌های کوآپ کانادا معمولاً به دو دوره تقسیم می‌شود:

  • دوره اول دانشجو با حضور در کلاس های درس به تحصیل علم می­‌پردازد
  • دوره دوم، مشغول کار و اصطلاحاً کارآموزی می‌­شود. دوره کار در خارج از دانشگاه اغلب work term یا ترم کاری نامیده می‌شود.

دانشجویان دانشگاه‌ها و کالج‌ها برای انجام work term به شرکت‌ها یا سازمان‌های دیگر می‌روند و بابت فعالیت کردن حقوق دریافت می‌کنند. توجه داشته باشید که برای شرکت در دوره‌های کالج بایستی سرمایه اولیه کافی داشته باشید که در شش ماه اول به مشکل بر نخورید، چرا که شما در دوره شش ماهه یا یک ساله دوم، درآمد دریافت خواهید کرد.

* دراینجا به شرایط مذکور می پردازیم:

دانشجویان با شرایط زیر می‌توانند از (دانشگاه یا کالج) درخواست دوره کارآموزی با حقوق نمایند:

دارای مجوز اقامت تحصیلی معتبر باشند

کار مورد نظر باید با یکی از بخش‌های رشته تحصیلی دانشگاه مربوطه مرتبط باشد

دانشجویان باید نامه‌ای از دانشگاه یا کالج خود دریافت کنند که ثبت نام آن‌ها را در رشته تحصیلی مربوطه تایید نماید

مدت زمان دوره‌های کارآموزی از کل دوره تحصیل نمی‌تواند بیش از 50 درصد باشد

مزایای متعددی برای استخدام دانشجویان دوره‌­های CO-OP وجود دارد. کارفرمایان این شانس را دارند که فردی با ذهنی سرشار از ایده‌‌های جدیدی را به همراه آخرین اطلاعات مربوط به دوره آموزشی به کار گیرند. همچنین آن‌ها این فرصت را خواهند داشت در مواقعی که مشغله کاری بالایی دارند از خدمات کارآموزان استفاده کنند و احتمالا به نوعی کارمندان آینده خود را استخدام کنند.

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در کانادا در رشته‌هایی همچون، دیجیتال مارکتینگ، مهمانداری در هتل‌ها، مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، کلیه رشته‌­های فنی مربوط به مهندسی کامپیوتر در حوزه نرم افزار، اکثر رشته‌های حوزه مدیریت، توریسم و مهمانداری، قادر هستند تا از برنامه CO-OP یا به اصطلاح عامیانه تحصیل همراه با تضمین کار در کانادا استفاده نمایند.

نکته قابل توجه این است که یکی از اصلی‌ترین مواردی که هر دانشجو پس از تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به آن توجه می‌کند، اخذ اقامت دائم است که شایان است با پیشروی این کار می‌توان به اقامت دائم کانادا دستیابی پیدا کرد، البته روش‌های مختلفی برای دریافت اقامت پس از اتمام تحصیل و اخذ مدرک وجود دارد.

مزایای تحصیل دوره کوآپ (CO-OP) کانادا

تضمین یافتن کار مرتبط با دوره تحصیلی کوآپ و پس از پایان تحصیل ورود به بازار کار کانادا

اقامت دائم کانادا با حداقل هزینه

امکان شرکت در دوره‌های کوآپ حتی با داشتن مدرک دیپلم در برخی رشته‌ها

مدت زمان تحصیل در برخی دوره‌های کوآپ کانادا نسبت به دوره‌های دانشگاهی کوتاه‌تر است

تحصیل کاربردی و مرتبط با صنعت

امکان داشتن همراه با اجازه کار تمام وقت

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره کوآپ (CO-OP) کانادا

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی جهت کوآپ (CO-OP) کانادا به شرح زیر می‌باشد:

پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه

عکس به صورت پاسپورتی

مدرک آیلتس، لازم به ذکر است نمره مورد نیاز مؤسسات آموزشی مختلف، متفاوت بوده

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی گذشته افراد با مهر تأیید داگستری و وزارت امور خارجه

ارائه نامه تمکن مالی

ارائه توصیه نامه

ارائه انگیزه نامه

رسید پرداخت شهریه که می تواند با توجه به دوره و کالج و دانشگاه متفاوت باشد (در خصوص ایرانیان توصیه می‌شود هزینه یکسال به طور کامل پرداخت شود)

رسید پرداخت هزینه ویزا

ارائه مدارک سابقه کاری مرتبط (در صورت وجود)