تحصیل در استرالیا

کشور استرالیا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت می‌­باشد که هر ساله مهاجرین بسیاری از سراسر دنیا را جذب خود می­‌کند. با توجه به رسمی بودن زبان انگلیسی درکشور استرالیا و همچنین با داشتن دانشگاه‌­های برتر در سطح جهانی در مقاطع مختلف، افراد اطمینان کافی را بابت اعتبار مدارک، هزینه صرف شده، کیفیت آموزشی و حتی بازار کار پس از فارغ التحصیلی را دارند. در ادامه به شرایط اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در استرالیا را مورد بررسی قرار می‌­گیرد.

Immiex image

اگر فرد متقاضی طبق معیارهای دانشگاه انتخابی، معدل مورد نیاز را برای پذیرش و تحصیل در مقطع کارشناسی استرالیا را نداشته باشد، ابتدا باید دوره‌های Foundation را بگذراند. لازم به ذکر است که نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست اما پس از گذراندن این دوره حتما باید برای دانشگاه مدرک زبان انگلیسی قابل قبول ارائه کند. هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته متغیر می‌باشد.

برای تحصیل در کشور استرالیا در رشته‌های مختلفی می‌توان پذیرش گرفت. اما کشور استرالیا جز بهترین انتخاب‌ها برای مهندسین می‌باشد. چرا که در استرالیا شرایط کار پس از تحصیل به آسانی یافت می‌شود. برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد، باید از دانشگاه‌های معتبر دنیا و مورد تأیید این کشور از دوره کارشناسی فارغ التحصیل شده باشید. اگر مقطع کارشناسی را نیز در این کشور گذرانده باشید، کار بسیار راحتی خواهید داشت. دوره کارشناسی ارشد 2 تا 3 سال به طول خواهد انجامید. علاوه بر پیش نیاز فوق باید رزومه قابل قبول و مدرک زبان انگلیسی قابل قبول داشته باشید که بسته به نوع دانشگاه، نمرات مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز، متفاوت است. نکته قابل توجه این است که برای تعریف پروژه تحقیقاتی مقطع کارشناسی ارشد به هیچ وجه مشکل تأمین بودجه و تجهیزات را نخواهید داشت. افرادی که از دانشگاه‌های استرالیا فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند به راحتی جذب بازار کار شوند. دانشجویان در هفته می‌توانند 20 ساعت کار دانشجویی داشته باشند. علاوه بر این در دوران تعطیلات اجازه کار تمام وقت را دارند که به واسطه این کار می‌توانند از عهده بخشی از هزینه‌های خود بر بیایند.

تحصیل در استرالیا در مقطع دکتری، بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره بالا غیر ممکن خواهد بود. در کنار آن باید ریزنمرات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به صورت ترجمه شده معتبر به زبان انگلیسی، ارائه کنید. نکته مهم این است که حتما یک استاد راهنما نیز برای خود انتخاب کرده باشید. افرادی که از دانشگاه‌های استرالیا فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند به راحتی جذب بازار کار شوند. همچنین دانشگاه‌های استرالیا در مقطع دکتری بیشترین میزان بورسیه را اعطا می‌نماید. علاوه بر موارد فوق باید توانسته باشید در مقطع کارشناسی ارشد مقاله علمی معتبر ISI نیز چاپ کرده باشید. طول مدت تحصیلی در مقطع دکتری بین 3 تا 5 سال است.

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به استرالیا

مهندس برق

مدیریت توام با تخصص “رهبر”

مشاورمدیریت

مدیر ساخت و ساز “مدیر اجرایی”

وکالت

مدرس دانشگاه

مهندس معماری

پزشک عمومی

رشته‌های مذکور از قبیل رشته‌های شناخته شده‌اند.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل در استرالیا (طبق نظام رتبه بندی QS در سال2020 )

دانشگاه ملی استرالیا با رتبه 29

دانشگاه ملبورن با رتبه 38

دانشگاه سیدنی با رتبه 42

دانشگاه نیو ساوث ولز با رتبه 43

دانشگاه کوئینزلند با رتبه 47

دانشگاه موناش با رتبه 58